Glutamin nedir faydaları nelerdir?

Yazar: admin 05/07/2018 0 Yorum

Birçok sporcunun supplement listesinde bulunan glutamin hakkında bir çok soru yöneltiliyor. Glutamin nasıl kullanılır? Ve Günlük lutamin ihtiyacı kaç gr’dır? Bu soruların detaylı açıklamalarıyla karşınızdayız.

Günlük Glutamin İhtiyacı:

Vücutta en bol bulunan amino asit olarak, glutamin kas dokusunda, plazmada ve aldığınız neredeyse tüm hayvansal gıdalarda mevcuttur. Ortalama olarak, et, yumurta ve süt ürünleri gibi hayvanlardan elde edilen protein kaynaklarında bulunan amino asitlerin yüzde beşinden biraz daha fazla bir oran teşkil etmektedir. Bu rakam pek fazla gibi gelmeyebilir ama şüpheniz olmasın, Glutamin bir çok vücut fonksiyonu için  kritik önem taşır.

Sporcular için günlük glutamin ihtiyacı konusunda çeşitli araştırmalar devam ediyor. Sağlıklı yetişkinlerde, 20-30 gramlık glutamin takviyesinin kullanılabileceği savunuluyor. Sporcular için 14 gün boyunca günde 0.65g/kg (75 kg olan birisi için 75*0,65=48,75 gr)  oranının sağlıklı olduğuna dair raporlara rağmen; uzmanlarca antrenman sonrası 5-7gr olarak kullanılması tavsiye ediliyor. Orta-ileri seviye sporcular için glutamin ihtiyacı 10-14 gr olarak öneriliyor.

Glutamin Nasıl Kullanılır?

Bu kadar önemli bir şeyin “temel” amino asitlerden olması gerekir değil mi? Pek sayılmaz. Glutamin “şartlı temel” amino asit olarak kabul ediliyor. Bunun anlamı, vücudunuz normal koşullarda ihtiyacını karşılayacak kadar üretebiliyor, ama bu her zaman geçerli değil.

Başka bir deyişle, vücudunuzun stres ve yoğun baskı altında olduğu zamanlarda (spor yapıldığında) kendi ürettiği glutamin miktarı yeterli olmayacağından dışarıdan glutamin takviyesi almanız gerekiyor. unun için glutaminin en ideal kullanım zamanı spor sonrası ve akşam yatarken olarak gösteriliyor.

Yeni Başlayanlar ve İleri Seviye Sporcular İçin Glutamin Kullanımı

Glutamin kullanımı yeni başlayan ve orta-ileri seviye sporcular için farklılık gösteriyor. Yeni başlayan sporculara 8. aya kadar spor olan günlerde sadece spor sonrası 5 gr (1 servis) olarak tavsiye ediliyor.

Orta-ve ileri seviye sporcular için en ideal şekli spor günleri spordan hemen sonra 5gr (1 servis) ve spor olsun olmasın her gün akşam yatarken 5 gr (1 servis) olarak tavsiye ediliyor. Servis miktarının antrenman yoğunluğu ve kilo oranına göre arttırılabileceği vurgulanıyor.

Protein Tozu İle Karıştırmalımıyım?

Yapılan bir yanlış da protein shake ile karıştırılıp içilmesi olarak gösteriliyor. Glutamin protein shake içmeden önce, ve spordan  hemen sonra kullanımlarında emilim açısından daha hızlı tepki verecek ve soğrudan kas dokusuna ulaşabileceği için daha verimli olacağı belirtiliyor . Bu durumda spor biter bitmez glutamin 10-15 dk sonrasında protein almak mantıklı olacaktır.

 

Yorum bırakın