L-Carnitine ve CLA arasındaki fark nedir?

Yazar: admin 25/12/2018 0 Yorum

L-Carnitine;
Metabolizmayı hızlandırır, vücutta birikmiş yağların yakılarak enerjiye dönüştürülmesini sağlar, yağ depolanmasını önler.
Spor ve egzersiz yapanlarda yağ yakımını hızlandırır, performansı arttırmaya yardımcı olur.Kalp sağlığı, bağışıklık sistemi, zihinsel ve cinsel sağlık için gereklidir.

İnsan vücudunda doğal olarak bulunan L-Carnitine, uzun zincirli yağ asitlerinin hücrelerde yakılarak enerjiye çevrilmesinde, bağışıklık sisteminde, sinir sisteminde ve protein metabolizmasında önemli işlevlere sahiptir. Vücutta bir miktar L-Karnitin sentezlenmekle birlikte bu normal ihtiyacın ancak %10-30’unu karşılar. Geri kalan kısım beslenme yoluyla alınmalıdır.

Enerji metabolizmasındaki doğrudan rolü sayesinde L-Carnitine takviyesi, spor ve egzersiz yapanlarda performansı arttırmaya, yağ yakımını hızlandırarak kilo vermeyi kolaylaştırmaya yardımcı olur. Bu yüzden sporcular ve egzersiz yapanlar tarafından yaygın olarak kullanılan bir yağ yakıcıdır. Bunun dışında, kalp sağlığını destekleme, strese karşı direnci, hafıza ve öğrenme kabiliyetini arttırma, sinir sistemi ve bağışıklık sistemine destek gibi genel sağlığa yönelik amaçlarla da L-Carnitine takviyesi önerilmektedir. Bitkisel gıdalarda bulunmayan veya çok az miktarlarda bulunan L-Karnitin, vejeteryanlar için gıda takviyesi olarak alınması gereken en önemli besin öğelerindendir.

L-Carnitine eksikliği durumunda dokularda yağ depolanması, bağışıklık sisteminde zayıflama, protein sentezinde düşüş, kronik yorgunluk ve güçsüzlük, konfüzyon, strese karşı dayanıksızlık, erkeklerde düşük sperm aktivitesi ve kısırlık gibi ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilir.

CLA;
Erkeklerde Karın ve Bel Çevresinde, Kadınlarda ise Basen Bölgesi ve Bacaklarda Depolanan Yağ miktarını Azaltır, vücudunuzun şekle girmesini sağlar...

Pek çok insanın kilo vermek için yaptığı düşük kalorili diyetler kalıcı sonuç vermez çünkü, bu diyetler sırasında vücut sadece yağ değil, aynı zamanda yağsız kas dokusu da kaybeder. Diyet bırakıldığında, kaybedilen kas dokusunun yerini oluşumu kastan daha kolay ve hızlı olan yağ dokusu doldurur. Yağ dokusu, eşit ağırlıktaki kas dokusundan yaklasık iki kat daha fazla hacme sahip olduğu için vücut eski kilosuna geri döndüğünde eskisinden de şişman görünür. Sağlıklı kilo vermek ve iyi bir vücut şekline sahip olmak, vücuttaki yağsız kas dokusunun değil, ancak yağlı dokunun azalmasıyla mümkündür. Asıl amaç, nasıl olursa olsun kilo vermek değil, vücut kompozisyonunu iyileştirmek yani yağ/kas oranını azaltmak olmalıdır.

CLA’nın en önemli özelliği, yeterli miktarda alındığında Egzersiz veya Diyet yapılmasa bile Vücut Kompozisyonunun iyileştirilebilinmesine yardımcı olur. CLA, vücutta yağ depolanmasına neden olan lipoprotein lipaz enzimini bloke ederek depolanan yağ miktarının azalmasına, aynı zamanda Yağsız Kas Dokusunun Korunarak Vücut Kompozisyonunun İyileşmesine yardımcı olur.

Yorum bırakın